Patlama Ölçümü

Anasayfa / Hizmetler / Patlama Ölçümü
Patlama Ölçümü Patlama ölçümü

Patlama ölçümü; iş güvenliği ve iş sağlığı için iş yeri ortamında yapılması gereken en önemli ölçüm ve belirlemelerden biridir. İş yerlerinde yapılan işlemler sonucu oluşan gaz ve buharların oranı bazı durumlarda riskli hale gelmektedir. Yanıcı ve patlayıcı malzemeler ile çalışan iş yerlerinde güvenlik önlemleri en ince ayrıntısına kadar incelenerek alınmalıdır. Patlama riski oluşturacak malzemelerin özellikleri ve yapılan işlemlerin durumu ayrıca işlemler sonucu oluşabilecekler değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmelerin tümü patlama ölçümü olarak değerlendirilmektedir. Ölçüm düzenli aralıklarla standartlara uygun yapılamalıdır.

Patlama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Patlama ölçümü yapılırken öncelikle yapılması gereken hazırlık sürecinin doğru şekilde değerlendirilmesidir. Hazırlık sürecinde yapılan işlemler değerlendirilmelidir. Kullanılan malzemelerin türü, kullanım aşamaları ve kullanımları ile ortaya çıkabilecek durumlar değerlendirilmelidir. Malzemeler sonrası iş ortamı değerlendirilmelidir. İş yeri özellikleri, incelenmelidir. Ortamın yapılan işlemlere uygunluğu değerlendirilmelidir. İş güvenliği ve iş sağlığı kanunlarına ve yönetmeliklerine uygunluk değerlendirilmelidir. Ölçüm yapılacak cihazların hazırlıkları testleri yapılmalıdır. Ön denemeler sonrası ölçüm yapılmalıdır. Ölçüm sonuçları raporlanarak değerlendirmeye hazır hale getirilmelidir. Patlama ölçümü sonuçlarında risk faktörleri ortadan kaldırılmalıdır.



Patlama Ölçümü İşlerimiz



Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.



Yorumlar (0)



Yorum Yapın